  • 08055A470MAT4A
08055A470MAT4A
advertisement
Manufacturer No:
08055A470MAT4A
HK JDW NO:
66-08055A470MAT4A
Description:
47pF Ceramic Capacitor 20% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
08055A470MAT4A
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    940μm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm