  • 08055A130JAQ2A
08055A130JAQ2A
advertisement
Manufacturer No:
08055A130JAQ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-08055A130JAQ2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055A130JAQ2A
Description:
13pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08055A130JAQ2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    13pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm