  • 08053K101GAWTR
08053K101GAWTR
advertisement
Manufacturer No:
08053K101GAWTR
HK JDW NO:
66-08053K101GAWTR
Package:
0805
Datasheet:
Description:
SIZE(ACCU-F) 100pF Ceramic Capacitor 2% -/+60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
08053K101GAWTR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Series
    SIZE(ACCU-F)
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+60ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0H
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    630μm
  • Length
    2.01mm