  • 08052A271KAT2A
08052A271KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08052A271KAT2A
HK JDW NO:
66-08052A271KAT2A
Datasheet:
08052A271KAT2A
Description:
270pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08052A271KAT2A
  • Height
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.050 1.27mm
  • Thickness
    1.27mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm