  • 08051C183MAT4A
08051C183MAT4A
advertisement
Manufacturer No:
08051C183MAT4A
HK JDW NO:
66-08051C183MAT4A
Datasheet:
Description:
0.018μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
08051C183MAT4A
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm