  • 08051C103KAZ2A
08051C103KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
08051C103KAZ2A
HK JDW NO:
66-08051C103KAZ2A
Datasheet:
08051C103KAZ2A
Purchasing and Inquiry
08051C103KAZ2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
08051C103KAZ2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
08051C103KAZ2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08051C103KAZ2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
08051C103KAZ2A
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    FLEXITERM®
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm