  • 08051A1R8CAT2A
08051A1R8CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08051A1R8CAT2A
HK JDW NO:
66-08051A1R8CAT2A
Datasheet:
08051A1R8CAT2A
Description:
1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 7815
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
08051A1R8CAT2A
  • Mount
    Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.8pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm