  • 08051A102JAT2A
08051A102JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08051A102JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-08051A102JAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08051A102JAT2A
Purchasing and Inquiry
08051A102JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm in size/dimension for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.This capacitor has a resistance of 100GOhm because it is separated by an insulating material. Insulation resistance is the alternating-current resistance between electrical conductors or systems of conductors as a result of the material.
08051A102JAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
08051A102JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08051A102JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
08051A102JAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    1.45mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm