  • 07P-272J-50
07P-272J-50
advertisement
Manufacturer No:
07P-272J-50
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-07P-272J-50
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
07P-272J-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Core
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Inductance
    2.7 mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.2MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Q Factor
    100
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    9.8Ohm
  • DC Current
    100mA
  • Diameter
    8mm
  • Length
    12mm