  • 0677.400MXE
0677.400MXE
advertisement
Manufacturer No:
0677.400MXE
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0677.400MXE
Datasheet:
0677.400MXE
Description:
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
0677.400MXE
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    360mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    CSA; IEC; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.755
  • DC Cold Resistance
    0.36Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Pre-arcing Rating
    0.75 A2/s
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    677
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm