  • 0676.050DRT4
0676.050DRT4
advertisement
Manufacturer No:
0676.050DRT4
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0676.050DRT4
Datasheet:
0676.050DRT4
Description:
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
0676.050DRT4
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Series
    676
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • JESD-609 Code
    e0
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    9.4Ohm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.0005
  • DC Cold Resistance
    9.4Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm