  • 067401.5MXE
067401.5MXE
advertisement
Manufacturer No:
067401.5MXE
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-067401.5MXE
Datasheet:
067401.5MXE
Description:
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
067401.5MXE
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    674
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • JESD-609 Code
    e0
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    59.2mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.881
  • DC Cold Resistance
    0.0592Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Pre-arcing Rating
    0.88 A2/s
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm