  • 067204.5MXEP
067204.5MXEP
advertisement
Manufacturer No:
067204.5MXEP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-067204.5MXEP
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
067204.5MXEP
Description:
067204.5MXEP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
067204.5MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    672
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    17mOhm
  • Current Rating (Amps)
    4.5A
  • Current Rating
    4.5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    9.77
  • DC Cold Resistance
    0.017Ohms
  • Length
    10.9982mm