  • 0672.750DRT4
0672.750DRT4
advertisement
Manufacturer No:
0672.750DRT4
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0672.750DRT4
Datasheet:
0672.750DRT4
Description:
0672.750DRT4 datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0672.750DRT4
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    672
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • JESD-609 Code
    e0
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    131mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    750mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.254
  • DC Cold Resistance
    0.131Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm