  • 0665.250HXSL
0665.250HXSL
advertisement
Manufacturer No:
0665.250HXSL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0665.250HXSL
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
0665.250HXSL
Description:
0665.250HXSL datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0665.250HXSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LT-5™ 665
  • Size / Dimension
    0.335Dia x 0.333 H 8.50mmx8.45mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    696mOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    8.5mm
  • Physical Dimension
    8.5mm x 8.45mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.258
  • DC Cold Resistance
    0.696Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    8.4582mm