  • 0663.630HXLL
0663.630HXLL
advertisement
Manufacturer No:
0663.630HXLL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0663.630HXLL
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
0663.630HXLL
Description:
0663.630HXLL datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0663.630HXLL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LT-5™ 663
  • Size / Dimension
    0.335Dia x 0.333 H 8.50mmx8.45mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    129mOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    630mA
  • Reference Standard
    CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    8.5mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    4
  • DC Cold Resistance
    0.129Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Height
    8.4582mm