  • 066201.6ZRLL
066201.6ZRLL
advertisement
Manufacturer No:
066201.6ZRLL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-066201.6ZRLL
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
066201.6ZRLL
Description:
066201.6ZRLL datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
066201.6ZRLL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LT-5™ 662
  • Size / Dimension
    0.335Dia x 0.333 H 8.50mmx8.45mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    37mOhm
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CCC; KTL; PSE; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    8.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Physical Dimension
    8.5mm x 8.45mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.94
  • DC Cold Resistance
    0.037Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Height
    8.4582mm