  • 0612ZC474MAT2A
0612ZC474MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0612ZC474MAT2A
HK JDW NO:
66-0612ZC474MAT2A
Datasheet:
0612ZC474MAT2A
Description:
0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0612ZC474MAT2A
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    560μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm