  • 0612YD105KAT2A
0612YD105KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0612YD105KAT2A
HK JDW NO:
66-0612YD105KAT2A
Package:
0612
Datasheet:
0612YD105KAT2A
Description:
1μF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0612
Step5Bar-code shipping tag
0612YD105KAT2A
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0612
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    No
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm