  • 0603ZD475KAT2A
0603ZD475KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0603ZD475KAT2A
HK JDW NO:
66-0603ZD475KAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603ZD475KAT2A
Purchasing and Inquiry
0603ZD475KAT2A Overview
A 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm size/dimension program is available for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
0603ZD475KAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
0603ZD475KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 0603ZD475KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
0603ZD475KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm