  • 0603YC104MA72A
0603YC104MA72A
advertisement
Manufacturer No:
0603YC104MA72A
HK JDW NO:
66-0603YC104MA72A
Description:
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
0603YC104MA72A
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - electroplated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm