  • 0603Y1002P10BQT
0603Y1002P10BQT
advertisement
Manufacturer No:
0603Y1002P10BQT
HK JDW NO:
419-0603Y1002P10BQT
Datasheet:
0603Y1002P10BQT
Description:
FlexiCap™ 2.1pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0603Y1002P10BQT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2.1pF
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm