  • 0603Y1000472KXT
0603Y1000472KXT
advertisement
Manufacturer No:
0603Y1000472KXT
HK JDW NO:
419-0603Y1000472KXT
Datasheet:
0603Y1000472KXT
Description:
FlexiCap™ 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0603Y1000472KXT
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    100V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm