  • 0603CS-11NXJLW
0603CS-11NXJLW
advertisement
Manufacturer No:
0603CS-11NXJLW
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0603CS-11NXJLW
Package:
0603
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 1945
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603CS-11NXJLW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductance
    11 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    56
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    130mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.011 µH
  • Height
    1.02mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.12mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C