  • 0603AS-068J-01
0603AS-068J-01
advertisement
Manufacturer No:
0603AS-068J-01
HK JDW NO:
3540-0603AS-068J-01
Package:
0603
Datasheet:
0603AS-068J-01
Description:
Quantity:
In Stock : 14169
Step5Bar-code shipping tag
0603AS-068J-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    68 nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    37
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    37
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    340mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.068 µH
  • Height
    1mm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.1mm