  • 0603AS-012J-01
0603AS-012J-01
advertisement
Manufacturer No:
0603AS-012J-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-0603AS-012J-01
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603AS-012J-01
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    12 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    35
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    130mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.012 µH
  • Height
    1mm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.1mm