  • 06035U120JAT2A
06035U120JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06035U120JAT2A
HK JDW NO:
66-06035U120JAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
U 12pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 2760
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
06035U120JAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    760μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Height
    0.91mm
  • Length
    1.52mm
  • Width
    0.76mm
  • Thickness (Max)
    0.036 0.91mm