  • 06035A390JAT2A
06035A390JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06035A390JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06035A390JAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06035A390JAT2A
Purchasing and Inquiry
06035A390JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
06035A390JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
06035A390JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06035A390JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
06035A390JAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm