  • 06034C683KAT2A
06034C683KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06034C683KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06034C683KAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06034C683KAT2A
Description:
0.068μF 4V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
06034C683KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    810μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm