  • 06033A122JAT2A
06033A122JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06033A122JAT2A
HK JDW NO:
66-06033A122JAT2A
Package:
Datasheet:
06033A122JAT2A
Purchasing and Inquiry
06033A122JAT2A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
06033A122JAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
06033A122JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06033A122JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
06033A122JAT2A
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Tolerance
    5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
  • Multilayer
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm