  • 06032C102KAZ2A
06032C102KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
06032C102KAZ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06032C102KAZ2A
Package:
Datasheet:
Description:
0.001μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
06032C102KAZ2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.001μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    0603
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.9mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm