  • 06031C152K4Z2A
06031C152K4Z2A
advertisement
Manufacturer No:
06031C152K4Z2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06031C152K4Z2A
Package:
Datasheet:
06031C152K4Z2A
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 3475
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
06031C152K4Z2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    940μm
  • Length
    1.6mm