  • 06031A150KAJ4A
06031A150KAJ4A
advertisement
Manufacturer No:
06031A150KAJ4A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06031A150KAJ4A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06031A150KAJ4A
Description:
15pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
06031A150KAJ4A
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    810μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm