  • 05HS20B103KC
05HS20B103KC
advertisement
Manufacturer No:
05HS20B103KC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-05HS20B103KC
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HS 10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
05HS20B103KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HS
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49467
  • Lead Pitch
    4.32mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    2520
  • Height
    5.59mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    5.08mm