  • 0508YC183MAT2A
0508YC183MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0508YC183MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0508YC183MAT2A
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
Description:
0.018μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0508YC183MAT2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    1.27mm
  • Width
    2.0066mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm