  • 05071.25MXEP
05071.25MXEP
advertisement
Manufacturer No:
05071.25MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-05071.25MXEP
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
05071.25MXEP
Description:
FUSE CERAMIC 1.25A 650VDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
05071.25MXEP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    507
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.288L 6.99mmx32.72mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    650V
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Melting I2t
    1.5
  • DC Cold Resistance
    0.23Ohm