  • 05001-09N
05001-09N
advertisement
Manufacturer No:
05001-09N
HK JDW NO:
330-05001-09N
Package:
Datasheet:
05001-09N
Description:
Switch Rotary SP9T 9 Flatted Shaft Solder Lug 1A 220VAC 115VDC
Step5Bar-code shipping tag
05001-09N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 05001-09N.
    BRASS
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Published
    2007
  • Number of Positions
    9
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    115V
  • Mechanical Life
    100000 cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Circuit per Deck
    SP9T
  • Depth Behind Panel
    12.45mm
    ON-ON
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.375 inch
  • Bushing Type
  • Actuator Length
    7.92mm