  • 05001-07N
05001-07N
advertisement
Manufacturer No:
05001-07N
HK JDW NO:
330-05001-07N
Package:
Datasheet:
05001-07N
Description:
SWITCH ROTARY 7POS 1A 115V
Step5Bar-code shipping tag
05001-07N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 05001-07N.
  • Published
    2014
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    7
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    20.9mm
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    115V
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Circuit per Deck
    SP7T
  • Depth Behind Panel
    12.45mm
    ON-ON
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Type
  • Length - Termination
    0.096 inch
  • Actuator Length
    7.92mm