  • 0498175.UXT-HD
0498175.UXT-HD
advertisement
Manufacturer No:
0498175.UXT-HD
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0498175.UXT-HD
Package:
Auto Link
Datasheet:
0498175.UXT-HD
Description:
0498175.UXT-HD datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0498175.UXT-HD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIDI® 498
  • Size / Dimension
    1.614Lx0.472W x 0.327 H 41.00mmx12.00mmx8.30mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    285mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Grey
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    175A
  • Current Rating
    175A
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    5kA
  • Melting I2t
    100000
  • DC Cold Resistance
    0.285Ohms
  • Height
    8.3058mm
  • Length
    41mm
  • Width
    12mm