  • 0498100.MX1M5-CN
0498100.MX1M5-CN
advertisement
Manufacturer No:
0498100.MX1M5-CN
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0498100.MX1M5-CN
Package:
Auto Link
Datasheet:
0498100.MX1M5-CN
Description:
FUSE - MIDI 32VDC 1 M5 HOLE 100A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0498100.MX1M5-CN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    MIDI® 498
  • Size / Dimension
    1.614Lx0.472W x 0.327 H 41.00mmx12.00mmx8.30mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    100A
  • Reference Standard
    UL
  • Approval Agency
    UR
  • Body Length or Diameter
    16mm
  • Body Breadth
    12 mm
  • Physical Dimension
    16mm x 12mm x 8.3mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Rated Current
    100A
  • Melting I2t
    51300
  • DC Cold Resistance
    0.000457Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Body Height
    8.3mm