  • 0467.250NRHF
0467.250NRHF
advertisement
Manufacturer No:
0467.250NRHF
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
FEILIDI -0467.250NRHF
Package:
0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet:
0467.250NRHF
Description:
FUSE 250MA 32V FAST 0603 SMD
Quantity:
In Stock : 1999
Description
The 467 Series Fast-Acting Surface Mount Fuse (SMF) is an ultra
small (0603 size) thin-film device designed for secondary
protection of circuits used in space constrained applications such
Halogen-Free 467 Series fuses are available–to order use the “HF”
suffix. See Part Numbering section for additional information..
Features & Benefits
■ Compatible with lead-free
solders and higher temperature
profiles
■ High performance materials
provide improved performance
in elevated ambient
temperature applications
■ Marked on top surface with
code to allow amp rating
identification without testing
■ Low profile for height sensitive
applications
■ Flat top surface for pick-andplace operations
■ Element covering material is
resistant to industry standard
cleaning operations
■ Mounting pad and electrical
performance is identical to
Littelfuse 431 and 434 Series
products
■ Halogen free, Lead-free and
RoHS compliant
■ Recognized to UL/CSA/NMX
248-1 and UL/CSA/NMX 248-14
Applications
Secondary protection for space constrained applications:
■ Cell phones
■ Battery packs
■ Digital cameras
■ DVD players
■ Hard disk drives
Step5Bar-code shipping tag
0467.250NRHF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    467
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Current Rating
    250mA
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric), Concave
  • Height
    304.8μm
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Resistance
    565mOhm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~90°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.012 H 1.60mmx0.81mmx0.31mm
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Physical Dimension
    1.6mm x 0.81mm x 0.31mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Body Length or Diameter
    1.6mm
  • Body Breadth
    0.81 mm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Pre-arcing Rating
    0.003 A2/s
  • Composition
    Thin Film
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.565Ohm