  • 046003.5UR
046003.5UR
advertisement
Manufacturer No:
046003.5UR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-046003.5UR
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
046003.5UR
Description:
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
046003.5UR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® 460
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.170W x 0.120 H 7.24mmx4.32mmx3.05mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    24mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    4.32mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Reference Standard
    CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, PSE, UL
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    26.8
  • DC Cold Resistance
    0.024Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    26 J
  • Fuse Current
    3.5A
  • Height
    3.048mm