  • 0455.400MR
0455.400MR
advertisement
Manufacturer No:
0455.400MR
HK JDW NO:
461-0455.400MR
Datasheet:
0455.400MR
Description:
0455.400MR datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0455.400MR
    Select All
  • Mount
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 455
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Resistance
    420mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.69 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.0795
  • DC Cold Resistance
    0.42Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Height
    2.6924mm