  • 045101.6MRL
045101.6MRL
advertisement
Manufacturer No:
045101.6MRL
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-045101.6MRL
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
045101.6MRL
Description:
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
045101.6MRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Body Material
    Ceramic
  • Terminal Material
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 451
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    58mOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CE; CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, PSE, UL
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    1.06
  • DC Cold Resistance
    0.058Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Fuse Current
    1.6A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    2.69mm
  • Height
    2.69mm