  • 0451.500MRL
0451.500MRL
advertisement
Manufacturer No:
0451.500MRL
HK JDW NO:
461-0451.500MRL
Datasheet:
0451.500MRL
Description:
Fuse Chip Very Fast Acting 0.5A 125V SMD Solder Pad 2410 Ceramic T/R CE/CSA/PSE/UL
Step5Bar-code shipping tag
0451.500MRL
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Terminal Material
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 451
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    420mOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.0795
  • DC Cold Resistance
    0.42Ohm
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    500mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    2.69mm
  • Height
    2.94mm