  • 0451.315NR
0451.315NR
advertisement
Manufacturer No:
0451.315NR
HK JDW NO:
461-0451.315NR
Datasheet:
0451.315NR
Description:
0451.315NR datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0451.315NR
    Select All
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Rated Voltage(DC)
    125V
  • Body Height
    2.69mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 451
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    315mA
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cULus
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.69 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Rated Current
    0.315A
  • Melting I2t
    0.0311
  • DC Cold Resistance
    0.3918Ohm