  • 0448.750MR
0448.750MR
advertisement
Manufacturer No:
0448.750MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0448.750MR
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
0448.750MR
Description:
0448.750MR datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 1016
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
0448.750MR
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 448
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    247.5mOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    750mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.206
  • DC Cold Resistance
    0.2475Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    750mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Pre-arcing Rating
    0.2 A2/s
  • Height
    2.6924mm