  • 044301.5DR
044301.5DR
advertisement
Manufacturer No:
044301.5DR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-044301.5DR
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
044301.5DR
Description:
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
044301.5DR
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    NANO²® 443
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.123W x 0.123 H 10.10mmx3.12mmx3.12mm
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    3.12mm
  • Current Rating
    1.5A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus
  • Body Length or Diameter
    10.1mm
  • Physical Dimension
    10.1mm x 3.12mm x 3.12mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    14.72
  • DC Cold Resistance
    0.1Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    14 J
  • Fuse Current
    1.5A
  • Height
    3.1242mm