  • 043803.5WRGT
043803.5WRGT
advertisement
Manufacturer No:
043803.5WRGT
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-043803.5WRGT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
043803.5WRGT
Description:
FUSE BD MT 3.5A 12VAC 32VDC 0603
Step5Bar-code shipping tag
043803.5WRGT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    438GT
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W x 0.020 H 1.54mmx0.85mmx0.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    3.5A
  • Voltage - Rated AC
    12V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 50A DC
  • Melting I2t
    0.647
  • DC Cold Resistance
    0.021Ohms