  • 0433.600NR
0433.600NR
advertisement
Manufacturer No:
0433.600NR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0433.600NR
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
0433.600NR
Description:
0433.600NR datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0433.600NR
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~90°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    433
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.060W x 0.023 H 3.18mmx1.52mmx0.58mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    210mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    1.52mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    600mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    3.18mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Physical Dimension
    3.18mm x 1.52mm x 0.58mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.21Ohm